Chocolate, dark (72% cacao) Ghirardelli 50% less sugar
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Created by another user
You can duplicate this ingredient to make edits and use in your own recipes.
Composition
Chocolate, dark (72% cacao) Ghirardelli 50% less sugar is made up of 0% water, 46% fat, 26% sugars, and 0% alcohol.
Water | 0% |
Fat | 46% |
Sugars | 26% |
Alcohol | 0% |
Total solids
100%
Cocoa solids
26%
Cocoa butter
46%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
26%
Similar to 26 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Chocolate, dark (72% cacao) Ghirardelli 50% less sugar is 26% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
26%
Nutrition
Chocolate, dark (72% cacao) Ghirardelli 50% less sugar has 540 kcal per 100g. These calories are derived from 26 g of sugars, 46 g of fat, 43.4 g of carbohydrates, and 6.1 g of protein.
| Calories | 540 kcal |
| Total fat | 46 g |
| Saturated fat | 27.6 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 43.4 g |
| Sugars | 26 g |
| Fiber | 11.4 g |
| Protein | 6.1 g |