Whey - Chocolate Smooth
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Created by another user
You can duplicate this ingredient to make edits and use in your own recipes.
Composition
Whey - Chocolate Smooth is made up of 6.6% water, 6.2% fat, 4.9% sugars, and 0% alcohol.
Water | 6.61% |
Fat | 6.2% |
Sugars | 4.9% |
Alcohol | 0% |
Total solids
93.4%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
10.9%
Similar to 10.9 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Whey - Chocolate Smooth is 5.13% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
5.13%
Nutrition
Whey - Chocolate Smooth has 380 kcal per 100g. These calories are derived from 4.9 g of sugars, 6.2 g of fat, 6.5 g of carbohydrates, and 73 g of protein.
| Calories | 380 kcal |
| Total fat | 6.2 g |
| Saturated fat | 3.8 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 6.5 g |
| Sugars | 4.9 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 73 g |