Vanilla Extract - Queen
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Created by another user
You can duplicate this ingredient to make edits and use in your own recipes.
Composition
Vanilla Extract - Queen is made up of 30% water, 0% fat, 70% sugars, and 0% alcohol.
Water | 30% |
Fat | 0% |
Sugars | 70% |
Alcohol | 0% |
Total solids
70%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
70%
Similar to 70 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Vanilla Extract - Queen is 0% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
0%
Nutrition
Vanilla Extract - Queen has 300 kcal per 100g. These calories are derived from 70 g of sugars, and 70 g of carbohydrates.
| Calories | 300 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 70 g |
| Sugars | 70 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |