Polydextrose
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Created by another user
You can duplicate this ingredient to make edits and use in your own recipes.
Composition
Polydextrose is made up of 0% water, 0% fat, 0% sugars, and 0% alcohol.
Water | 0% |
Fat | 0% |
Sugars | 0% |
Alcohol | 0% |
Total solids
100%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
60%
Similar to 60 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Polydextrose is 10% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
10%
Nutrition
Polydextrose has 100 kcal per 100g.
| Calories | 100 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| Sugars | 0 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |