Loquat (Shesek) liqueur
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Created by another user
You can duplicate this ingredient to make edits and use in your own recipes.
Composition
Loquat (Shesek) liqueur is made up of 61.5% water, 0% fat, 24% sugars, and 14.5% alcohol.
Water | 61.5% |
Fat | 0% |
Sugars | 24% |
Alcohol | 14.5% |
Total solids
24%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
131%
Similar to 131 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Loquat (Shesek) liqueur is 24% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
24%
Nutrition
Loquat (Shesek) liqueur has 198 kcal per 100g. These calories are derived from 24 g of sugars, and 24 g of carbohydrates.
| Calories | 198 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 24 g |
| Sugars | 24 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |