Cream cheese light (ADORO)
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Created by another user
You can duplicate this ingredient to make edits and use in your own recipes.
Composition
Cream cheese light (ADORO) is made up of 75% water, 11% fat, 3.2% sugars, and 0% alcohol.
Water | 75% |
Fat | 11% |
Sugars | 3.2% |
Lactose | 3.2% |
Added sugars | 0% |
Alcohol | 0% |
Total solids
25%
MSNF
14%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
15.4%
Similar to 15.4 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Cream cheese light (ADORO) is 0% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
0%
Nutrition
Cream cheese light (ADORO) has 148 kcal per 100g. These calories are derived from 3.2 g of sugars, 11 g of fat, 3.2 g of carbohydrates, and 9.2 g of protein.
| Calories | 148 kcal |
| Total fat | 11 g |
| Saturated fat | 7.1 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 3.2 g |
| Sugars | 3.2 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 9.2 g |