Basic
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Created by another user
You can duplicate this ingredient to make edits and use in your own recipes.
Composition
Basic is made up of 88.2% water, 3.6% fat, 4.6% sugars, and 0% alcohol.
Water | 88.2% |
Fat | 3.6% |
Sugars | 4.6% |
Lactose | 4.6% |
Added sugars | 0% |
Alcohol | 0% |
Total solids
11.8%
MSNF
8.2%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
4.6%
Similar to 4.6 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Basic is 0.7% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
0.7%
Nutrition
Basic has 60 kcal per 100g. These calories are derived from 4.6 g of sugars, 3.6 g of fat, and 3.3 g of protein.
| Calories | 60 kcal |
| Total fat | 3.6 g |
| Saturated fat | 2.3 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| Sugars | 4.6 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 3.3 g |