Triple sec
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Composition
Triple sec is made up of 38% water, 0% fat, 22% sugars, and 40% alcohol.
Water | 38% |
Fat | 0% |
Sugars | 22% |
Alcohol | 40% |
Total solids
22%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
318%
Similar to 318 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Triple sec is 22% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
22%
Nutrition
Triple sec has 368 kcal per 100g. These calories are derived from 22 g of sugars, and 22 g of carbohydrates.
| Calories | 368 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 22 g |
| Sugars | 22 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |