Orange cognac liqueur
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Composition
Orange cognac liqueur is made up of 45% water, 0% fat, 15% sugars, and 40% alcohol.
Water | 45% |
Fat | 0% |
Sugars | 15% |
Alcohol | 40% |
Total solids
15%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
311%
Similar to 311 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Orange cognac liqueur is 15% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
15%
Nutrition
Orange cognac liqueur has 340 kcal per 100g. These calories are derived from 15 g of sugars, and 15 g of carbohydrates.
| Calories | 340 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 15 g |
| Sugars | 15 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |