Irish cream liqueur
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Composition
Irish cream liqueur is made up of 55% water, 5% fat, 20% sugars, and 17% alcohol.
Water | 55% |
Fat | 5% |
Sugars | 20% |
Alcohol | 17% |
Total solids
28%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
145.8%
Similar to 145.8 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Irish cream liqueur is 20% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
20%
Nutrition
Irish cream liqueur has 256 kcal per 100g. These calories are derived from 20 g of sugars, 5 g of fat, 20 g of carbohydrates, and 3 g of protein.
| Calories | 256 kcal |
| Total fat | 5 g |
| Saturated fat | 3 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 20 g |
| Sugars | 20 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 3 g |