Hazelnut liqueur
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Composition
Hazelnut liqueur is made up of 50% water, 0% fat, 30% sugars, and 20% alcohol.
Water | 50% |
Fat | 0% |
Sugars | 30% |
Alcohol | 20% |
Total solids
30%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
178%
Similar to 178 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Hazelnut liqueur is 30% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
30%
Nutrition
Hazelnut liqueur has 260 kcal per 100g. These calories are derived from 30 g of sugars, and 30 g of carbohydrates.
| Calories | 260 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 30 g |
| Sugars | 30 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |