Green chartreuse
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Composition
Green chartreuse is made up of 30% water, 0% fat, 15% sugars, and 55% alcohol.
Water | 30% |
Fat | 0% |
Sugars | 15% |
Alcohol | 55% |
Total solids
15%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
422%
Similar to 422 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Green chartreuse is 15% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
15%
Nutrition
Green chartreuse has 445 kcal per 100g. These calories are derived from 15 g of sugars, and 15 g of carbohydrates.
| Calories | 445 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 15 g |
| Sugars | 15 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |