Fernet
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Composition
Fernet is made up of 57% water, 0% fat, 4% sugars, and 39% alcohol.
Water | 57% |
Fat | 0% |
Sugars | 4% |
Alcohol | 39% |
Total solids
4%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
292.6%
Similar to 292.6 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Fernet is 4% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
4%
Nutrition
Fernet has 289 kcal per 100g. These calories are derived from 4 g of sugars, and 4 g of carbohydrates.
| Calories | 289 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 4 g |
| Sugars | 4 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |