Elderflower liqueur
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Composition
Elderflower liqueur is made up of 40% water, 0% fat, 40% sugars, and 20% alcohol.
Water | 40% |
Fat | 0% |
Sugars | 40% |
Alcohol | 20% |
Total solids
40%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
188%
Similar to 188 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Elderflower liqueur is 40% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
40%
Nutrition
Elderflower liqueur has 300 kcal per 100g. These calories are derived from 40 g of sugars, and 40 g of carbohydrates.
| Calories | 300 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 40 g |
| Sugars | 40 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |