Cynar
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Composition
Cynar is made up of 65.5% water, 0% fat, 18% sugars, and 16.5% alcohol.
Water | 65.5% |
Fat | 0% |
Sugars | 18% |
Alcohol | 16.5% |
Total solids
18%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
140.1%
Similar to 140.1 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Cynar is 18% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
18%
Nutrition
Cynar has 188 kcal per 100g. These calories are derived from 18 g of sugars, and 18 g of carbohydrates.
| Calories | 188 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 18 g |
| Sugars | 18 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |