Coffee liqueur
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Composition
Coffee liqueur is made up of 25% water, 0% fat, 55% sugars, and 20% alcohol.
Water | 25% |
Fat | 0% |
Sugars | 55% |
Alcohol | 20% |
Total solids
55%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
203%
Similar to 203 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Coffee liqueur is 55% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
55%
Nutrition
Coffee liqueur has 360 kcal per 100g. These calories are derived from 55 g of sugars, and 55 g of carbohydrates.
| Calories | 360 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 55 g |
| Sugars | 55 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |