Campari
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Composition
Campari is made up of 53% water, 0% fat, 22% sugars, and 25% alcohol.
Water | 53% |
Fat | 0% |
Sugars | 22% |
Alcohol | 25% |
Total solids
22%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
207%
Similar to 207 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Campari is 22% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
22%
Nutrition
Campari has 263 kcal per 100g. These calories are derived from 22 g of sugars, and 22 g of carbohydrates.
| Calories | 263 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 22 g |
| Sugars | 22 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |