Black raspberry liqueur
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Composition
Black raspberry liqueur is made up of 57% water, 0% fat, 26% sugars, and 17% alcohol.
Water | 57% |
Fat | 0% |
Sugars | 26% |
Alcohol | 17% |
Total solids
26%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
151.8%
Similar to 151.8 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Black raspberry liqueur is 26% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
26%
Nutrition
Black raspberry liqueur has 223 kcal per 100g. These calories are derived from 26 g of sugars, and 26 g of carbohydrates.
| Calories | 223 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 26 g |
| Sugars | 26 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |