Aperol
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Composition
Aperol is made up of 64% water, 0% fat, 25% sugars, and 11% alcohol.
Water | 64% |
Fat | 0% |
Sugars | 25% |
Alcohol | 11% |
Total solids
25%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
106.4%
Similar to 106.4 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Aperol is 25% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
25%
Nutrition
Aperol has 177 kcal per 100g. These calories are derived from 25 g of sugars, and 25 g of carbohydrates.
| Calories | 177 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 25 g |
| Sugars | 25 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |