Limoncello
View the composition, freezing properties (FPDF, PAC), and relative sweetness (POD) of this ingredient.
Composition
Limoncello is made up of 42% water, 0% fat, 30% sugars, and 28% alcohol.
Water | 42% |
Fat | 0% |
Sugars | 30% |
Alcohol | 28% |
Total solids
30%
Freezing properties
Certain ingredients lower the freezing point of water, which is what makes ice cream soft and scoopable.
Learn more about freezing point depression
Freezing point depression factor
(Also known as PAC)
237.2%
Similar to 237.2 g of sucrose dissolved in 100g of water
Sweetness
Limoncello is 30% as sweet as table sugar.
Relative sweetness
(Also known as POD)
30%
Nutrition
Limoncello has 316 kcal per 100g. These calories are derived from 30 g of sugars, and 30 g of carbohydrates.
| Calories | 316 kcal |
| Total fat | 0 g |
| Saturated fat | 0 g |
| Trans fat | 0 g |
| Carbohydrates | 30 g |
| Sugars | 30 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |